DR. FERİDUN KUNAK SHOW’UN CANLI YAYIN KONUKLARI İNEK VE KOYUN OLDU

Dr. Feridun Kunak Show’da bugün, kurbanlık seçimi ile ilgili bilgiler verildi. Dr. Feridun Kunak, kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gereken özellikleri anlatmak için canlı yayına inek ve koyun getirdi.

Yaklaşan Kurban Bayramı’yla vatandaşlar kurbanlıkları almaya başladı. Kanal 7’de yayınlanan en renkli sağlık programı Dr. Feridun Kunak Show programında da kurbanlık seçilirken dikkat edilmesi gerekenler, stüdyoya getirilen inek ve koyun üzerinde anlatıldı. Büyükbaş kurbanlıklar hakkında bilgi veren Dr. Feridun Kunak şunları söyledi: ‘‘2 yaşında olup olmadığını dişine bakarak anlamaya çalışıyoruz. Kulaklarındaki küpe meselesi çok önemli. Bu kayıtlı hayvan olduğunu, en ufak bir hastalık olmadığını gösterir. Genel yapısına bakılacak; ayaklarına, tırnaklarına bakacaksınız. Topal olup olmadığına dikkat edeceksiniz. Boynuzların kırıklığına dikkat edeceksiniz. Zaten hayvan derisinden belli olur. Genel baktığınızda, hayvan pırıl pırıl, rengi çok güzel ise korkmayın. Sırtı dolgunsa o hayvan besili bir hayvandır. Öndeki iki dişi çok önemli. İki dişi çıktıysa hayvan iki yaşında kabul ediliyor.’’

Dr. Feridun Kunak Show’da, küçükbaş hayvanlarda dikkat edilmesi gerek özellikler de anlatıldı. Dr. Kunak kurbanlık için koyun tercih edildiğinde ‘‘sırt kemiğine bakacaksınız. Bazı koyunların yünü çok fazla olur, buna aldanmayın. Elinizle sırtına dokunarak besili olup olmadığını anlayabiliriz. Hasta olup olmadığını ise gözlerine bakarak anlayabiliriz. Boynuzlarına dikkat edeceğiz’’ dedi.

YENİ BÖLÜMLER izle7.com