“Konya tiridi nedir? Konya tiridi nasıl yapılır? Konya tiridi yapmanın püf noktaları nelerdir? Konya tiridinin malzemeleri nelerdir?” soruları Dünyanın Tadı programında yanıt buldu.

MALZEMELER:

Kuru ekmek

Kuzu kıyma

Kemik suyu

Yoğurt

Tereyağı

Domates

Biber

Soğan

Maydanoz

Sumak

Pul biber

Kekik

Tuz

YAPILIŞI:

Öncelikle kuru ekmekler kemik suyunda haşlanır, ardından üzerine tuz serpilir.

Haşlanan ekmekler bir kabın içerisinde bekletilir.

Kıymanın üzerine tuz serptikten sonra yoğrulur ve yarım saat bekletip şişe geçirilir.

Domates ve biberler de şişe geçirildikten sonra hepsi aynı anda pişirilir.

Tabağa ekmekler koyulur, ardından üzerine soğan, yoğurt ve baharatlar ilave edilir.

Ardından pişirilen köfte, domates ve biberler doğranır, tabağa dizilir.

Son olarak domates, biber, maydanoz, pul biber ve tuz da ilave edildikten sonra üzerine tereyağı dökülür ve afiyetle yenir.

YENİ BÖLÜMLER izle7.com
‘Yüz Yaşını Devirenler’ Belgeseli Yakında Ülke TV’de…
Anadolu’nun yüz yaşını deviren çınarlarının, zamana sığdırdıkları altın değerindeki tecrübeleri ve nasihatlerinin yer aldığı ‘Yüz Yaşı Devirenler’ belgeseli yakında Ülke TV ekranlarında… Ömrüne bir sürü hayat sığdıran yüz yaşını deviren tanıklar, zamanın sadece anlardan mı, rakamlardan mı ibaret olduğunu izleyicilerle paylaşacaklar. Kıtlık, yoksulluk, savaş, sevdiklerini ebediyete uğurlamak, evlat sevgisi, torunların doğuşu gibi birbirinden farklı duyguyu deneyimleyen çınarların tecrübeleri Yüz Yaşı Devirenler belgeselinde… Hayatı daha iyi anlayabilmek için görmüş geçirmiş büyüklerin tecrübelerinden yararlanmak isteyenler asırlık çınarların yaşam öyküsünde buluşacak… Belgeselde bu konuda ülkenin en yetkin araştırmalarının yapılmasına ön ayak olan ve Yaşlı Üniversitesi’ni kuran Prof. Dr. İsmail Tufan’ın tecrübelerine ve bilgisine yer verilecek. Belgeselde ayrıca dünyada Alzheimer Hastalığının Einstein'ı olarak bilinen Prof. Terence Seedsman’ın görüşleri izleyicilerle paylaşılacak. Hayattan demini alan çınarların ömür yolculukları ve uzun yaşamalarının sırlarına yer verilecek. Ayrıca Yüz yaşını aşan çınarlar; ‘’Nasıl bir hayat sürüyorlar? Hayata bakış açıları nasıl? Psikolojilerini sağlam tutmayı nasıl başardılar? İçinde bulundukları yaştan, günümüz dünyasına bakarken nelerin değiştiğini düşünüyorlar?’’ sorularını yanıtlayacaklar.Yüz yaşını deviren insanların hikâyelerinin anlatıldığı, birbirinden etkileyici demini almış hayat öyküleri, ‘Yüz Yaşını Devirenler’ belgeseli ile Ülke TV’de…
‘Yüz Yaşını Devirenler’ Belgeseli Yakında Ülke TV’de…