Muhsin Bay’ın sunumu ve Emekli Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan’ın sohbetiyle ekranlara gelen İftar Saati’nin son bölümünde; vasiyet yazımının kuralları uygulamalı olarak anlatıldı.

 Kanal 7’de Ramazan ayı boyunca ekranlara gelecek olan İftar Saati’nin dünkü yayınında Necmettin Nursaçan, pek çok Müslüman tarafından merak edilen vasiyetin dini esasları üzerine bir sohbet gerçekleştirdi. “Vasiyet kaç bölümden oluşur? Genç yaşta yazılır mı? Nerede muhafaza edilir?’ gibi soruları stüdyodaki konuklara ve ekranları başındaki izleyenlere anlatıldı.

Vasiyetin; kul hakları, Allah hakları ve hayır duaları olmak üzere toplam üç bölümden oluştuğunu söyleyen Necmettin Nursaçan, “1. bölümde, vasiyeti yazan kişi, Allah’ın kullarına olan borcunu düşünmeli ve yazmalıdır. Buradaki amaç üzerinde kimsenin hakkının kalmamasıdır. 2. bölüm olan Allah haklarında ise Allah’a ödemesi gereken borç ve yükümlülükler ele alınır. Son bölümde ise ömrü hayatı boyunca yakınlarına sarf ettiği hayır dualar sıralanır.” dedi.

‘Vasiyet genç yaştayken yazılabilir mi?’ sorusuna Hz. Muhammet’in Hadis-i Şerif’iyle cevap veren Nursaçan, “Allah’ın elçisi sevgili Peygamberimiz, ‘Kişinin yanında vasiyeti yazılı olmadan iki gece geçirmeye hakkı yoktur.’ buyuruyor.” diyerek genç yaşta da  vasiyet yazılabileceğinin altını çizdi. Nursaçan son olarak iki güvenilir dosta vasiyeti yerine getirmeleri için görev verilmesi gerektiğini de vurgulayarak, canlı yayında kendi vasiyetini yazdı.

İftar saatinin tatlı telaşı, dualar, ilahiler, canlı telefon bağlantıları, ayetler ve hadisler ışığında sohbetlerle dopdolu bir iftar programı Ramazan boyunca her gün canlı yayınla 18:50’de Kanal 7 ekranlarında.

 

YENİ BÖLÜMLER izle7.com
İki Yabancı 1. Bölüm İzle 22 Temmuz 2019
Kanal 7 Hint dizisi İki Yabancı ilk bölümüyle 1. bölümüyle izle7.com'da. Hindistan’ın dünyaca ünlü iki yıldızı Jennifer Winget ve Gautam Rode’un başrollerini paylaştığı İki Yabancı’nın ilk bölümünde annesinin ölümünün ardından hayata küsen Saraswatichandra, babasına karşı da soğuk davranır. Babası ise Saras’ı hataya bağlamak için en iyi çözümün evlendirmek olduğuna karar verir. Ancak bu kararı almadan önce Saras’ın fikrini sormaz.Saras’ın içine kapanık haline çözüm arayan babası onu evlendirmenin en doğru karar olduğunu düşünür. Doğum günü partisinde herkese fikrini açıklar. Hindistan’da yaşayan eski bir dostunun kızı Kumud’un Saras’a çok uygun olduğunu söyler. Annesinin ölümünü bir türlü kabul edemeyen Saras kimseyle evlenmeye hazır olmadığını söylese de kendini dinletemez. Bu karar sadece Saras’ı değil üvey annesini de hiç mutlu etmez. Mirasın sadece kendi öz oğluna kalmasını isteyen Guman, bu kararı engellemek için uğraşır. En az babası kadar inatçı olan Saras, çareyi Kumud’a mektup yazmakta bulur. Saras’la evlenme fikrine ilk başta sıcak bakmayan Kumud ise rüyasına giren adamın Saras olduğunu öğrendiğinde fikri değişir. Kumud heyecanla Saras ile tanışacağı günü beklerken aldığı mektupla yıkılır.Aralarına uzak mesafeler girse de kalpleri hep yan yana olan Saras ve Kumud’un yüreklere dokunan aşk öyküsü, İki Yabancı her gün saat 16:00’da Kanal 7 ekranlarında.Künye:Oyuncular: Jennifer Winget, Gautam Rode, Shiny Doshi, Anirudh SinghYönetmen: Sanjay Leela BhansaliSenaryo: Ved Raj, Abhijit SinhaYapım Yılı: 2013Ülke: HindistanTürü: Dram, RomantikOrijinal Adı: Saraswatichandra
İki Yabancı 1. Bölüm İzle 22 Temmuz 2019