İkbal Gürpınar’ın sunduğu Hayatın İçinden’de bugün İstanbul Emekli İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı ile dini sohbetlerde geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yemin ettiği halde sözünü tutmayan gençten yola çıkılarak yalan yere yemin etmenin dinen hükmü konusu ele alındı. Kavaklı, yalan yere yemin etmenin hükümlerini aktarırken hangi durumlarda yemin edilebileceğini söyledi ve ‘Kur’an’ın insanları çarpmayacağını’ belirtti.


İstanbul Emekli İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın konuk olduğu Hayatın İçinden’de bugün yalan yere yemin etmek konusu işlendi. Programda, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yalan yere takım arkadaşına yemin edip tüm parayı alan ve daha sonrasında vicdan azabı çektiğini söyleyerek parayı paylaşmak isteyen genç üzerinden analiz yapıldı. Çok tepki çeken bu olaya Yusuf Kavaklı İslami açıdan bakarak konuyla ilgili; her şeyin temelinde İslami ansiklopedik bilgi noksanlığı olduğunu, her Müslümanın başlıca görevlerini bilmesi gerektiğini belirtti.
Yusuf Kavaklı herhangi bir sözü kuvvetlendirmek için edilen yemin ile ilgili; “vallahi billahi tallahinin dışında söylenen sözler yemin değildir“ diyerek yaşanılan bölgede bunun dışında söylenen sözler yemin olarak yorumlanırsa yemin muamelesi göreceğini de sözlerine ekledi.
Yemin hangi koşullarda edileceğini belirten Kavaklı; Doğru sözün yemine ihtiyacı yoktur’ hadisini örnek vererek; “Müslüman çok az yemin etmeli. Çok mecbur kalırsa yemin eder. Yani bir şeye ihtiyacınız var ve bunu temin etmeniz lazım. Kimseyi inandıramıyorsanız ve karşınızdaki insan yemin ederseniz inanacaksa, yemin edebilirsiniz.” dedi.  Kur’an üstüne yemin etme alışkanlığına da değinen Kavaklı, Kur’an’ın kimseyi çarpmayacağını söyledi. 

YENİ BÖLÜMLER izle7.com