İkbal Gürpınar’ın sunduğu Hayatın İçinden’de bugün İstanbul Emekli İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı ile dini sohbetlerde geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yemin ettiği halde sözünü tutmayan gençten yola çıkılarak yalan yere yemin etmenin dinen hükmü konusu ele alındı. Kavaklı, yalan yere yemin etmenin hükümlerini aktarırken hangi durumlarda yemin edilebileceğini söyledi ve ‘Kur’an’ın insanları çarpmayacağını’ belirtti.


İstanbul Emekli İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın konuk olduğu Hayatın İçinden’de bugün yalan yere yemin etmek konusu işlendi. Programda, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yalan yere takım arkadaşına yemin edip tüm parayı alan ve daha sonrasında vicdan azabı çektiğini söyleyerek parayı paylaşmak isteyen genç üzerinden analiz yapıldı. Çok tepki çeken bu olaya Yusuf Kavaklı İslami açıdan bakarak konuyla ilgili; her şeyin temelinde İslami ansiklopedik bilgi noksanlığı olduğunu, her Müslümanın başlıca görevlerini bilmesi gerektiğini belirtti.
Yusuf Kavaklı herhangi bir sözü kuvvetlendirmek için edilen yemin ile ilgili; “vallahi billahi tallahinin dışında söylenen sözler yemin değildir“ diyerek yaşanılan bölgede bunun dışında söylenen sözler yemin olarak yorumlanırsa yemin muamelesi göreceğini de sözlerine ekledi.
Yemin hangi koşullarda edileceğini belirten Kavaklı; Doğru sözün yemine ihtiyacı yoktur’ hadisini örnek vererek; “Müslüman çok az yemin etmeli. Çok mecbur kalırsa yemin eder. Yani bir şeye ihtiyacınız var ve bunu temin etmeniz lazım. Kimseyi inandıramıyorsanız ve karşınızdaki insan yemin ederseniz inanacaksa, yemin edebilirsiniz.” dedi.  Kur’an üstüne yemin etme alışkanlığına da değinen Kavaklı, Kur’an’ın kimseyi çarpmayacağını söyledi. 

YENİ BÖLÜMLER izle7.com
Kördüğüm 397.Bölüm (Final)
Sevilen Hint dizisi Kördüğüm 397.bölümüyle izle7.com'da. Bir yılı aşkın bir süredir Kanal 7 ekranlarına gelen Kördüğüm’ün final bölümünde neler olacak? Rani’yi yaşatmak için Akash ile Methi varını yoğunu ortaya koyar. Rani bu çabalar neticesinde sağlığında kavuşur ama annesinden olur. Rani, Methi ve Akash’ın yardımıyla iyileşir ve konağa geri döner. Akash’ın Khanha ile olan kavgası bir türlü bitmez. Khanha, Nandini ile olan düşmanlığını Akash’tan çıkarmaya çalışır.  Akash ile Khanha sert bir kavganın içine girer. Khanha Akash’ı öldürecekken Nandini, yetişir ve Khanha’yı vurur. Nandini hapse girer. Rani’nin tüm sorumluluğunu Methi ile Akash üstlenir.  Rani annesine üzülse de Methi ona çok iyi davranır. Tam her şey düzene girmişken eve yeni bir kız daha gelir. Methi, Khanha öldükten sonra ortada kalan Tammanna’yı da sahiplenir. Akash, Methi’ye bu kadar iyi niyetli olduğu için daha çok bağlanır ve Rani ile birlikte Tamanna’ya da sahip çıkar. Ancak Rani, Tamanna’yı kıskanır. Methi ve Akash’ın kendisinden başkasına ilgi göstermesine tahammül edemeyen Rani, Tamaanna’yı kabullenebilecek mi? Rani ile Tamanna aynı evde yaşayabilecek mi? Kıskançlık Rani ve Tamanna’nın da mı sonu olacak?Farklı hayatların iç içe geçtiği ‘Kördüğüm’ her gün 16.10’da Kanal 7’de…Künye: Orijinal Adı: UttaranYapım Yılı:2008-2015                                                    Yönetmen: Nandita MehraSenaryo: Mitali Oyuncular: Tina Dutta, Rashami Desai, Sreejita De, Mrunal Jain, Vikas Bhalla, Gaurav Chopra, Mrunal Jain, Ajay Chaudhary, Ayub Khan, Vaishali Thakkari, Vikas Bhalla, Pragati Me
Kördüğüm 397.Bölüm (Final)