İkbal Gürpınar’ın sunduğu Hayatın İçinden’de bugün İstanbul Emekli İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı ile dini sohbetlerde geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yemin ettiği halde sözünü tutmayan gençten yola çıkılarak yalan yere yemin etmenin dinen hükmü konusu ele alındı. Kavaklı, yalan yere yemin etmenin hükümlerini aktarırken hangi durumlarda yemin edilebileceğini söyledi ve ‘Kur’an’ın insanları çarpmayacağını’ belirtti.


İstanbul Emekli İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı’nın konuk olduğu Hayatın İçinden’de bugün yalan yere yemin etmek konusu işlendi. Programda, geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında yalan yere takım arkadaşına yemin edip tüm parayı alan ve daha sonrasında vicdan azabı çektiğini söyleyerek parayı paylaşmak isteyen genç üzerinden analiz yapıldı. Çok tepki çeken bu olaya Yusuf Kavaklı İslami açıdan bakarak konuyla ilgili; her şeyin temelinde İslami ansiklopedik bilgi noksanlığı olduğunu, her Müslümanın başlıca görevlerini bilmesi gerektiğini belirtti.
Yusuf Kavaklı herhangi bir sözü kuvvetlendirmek için edilen yemin ile ilgili; “vallahi billahi tallahinin dışında söylenen sözler yemin değildir“ diyerek yaşanılan bölgede bunun dışında söylenen sözler yemin olarak yorumlanırsa yemin muamelesi göreceğini de sözlerine ekledi.
Yemin hangi koşullarda edileceğini belirten Kavaklı; Doğru sözün yemine ihtiyacı yoktur’ hadisini örnek vererek; “Müslüman çok az yemin etmeli. Çok mecbur kalırsa yemin eder. Yani bir şeye ihtiyacınız var ve bunu temin etmeniz lazım. Kimseyi inandıramıyorsanız ve karşınızdaki insan yemin ederseniz inanacaksa, yemin edebilirsiniz.” dedi.  Kur’an üstüne yemin etme alışkanlığına da değinen Kavaklı, Kur’an’ın kimseyi çarpmayacağını söyledi. 

YENİ BÖLÜMLER izle7.com
‘Yüz Yaşını Devirenler’ Belgeseli Yakında Ülke TV’de…
Anadolu’nun yüz yaşını deviren çınarlarının, zamana sığdırdıkları altın değerindeki tecrübeleri ve nasihatlerinin yer aldığı ‘Yüz Yaşı Devirenler’ belgeseli yakında Ülke TV ekranlarında… Ömrüne bir sürü hayat sığdıran yüz yaşını deviren tanıklar, zamanın sadece anlardan mı, rakamlardan mı ibaret olduğunu izleyicilerle paylaşacaklar. Kıtlık, yoksulluk, savaş, sevdiklerini ebediyete uğurlamak, evlat sevgisi, torunların doğuşu gibi birbirinden farklı duyguyu deneyimleyen çınarların tecrübeleri Yüz Yaşı Devirenler belgeselinde… Hayatı daha iyi anlayabilmek için görmüş geçirmiş büyüklerin tecrübelerinden yararlanmak isteyenler asırlık çınarların yaşam öyküsünde buluşacak… Belgeselde bu konuda ülkenin en yetkin araştırmalarının yapılmasına ön ayak olan ve Yaşlı Üniversitesi’ni kuran Prof. Dr. İsmail Tufan’ın tecrübelerine ve bilgisine yer verilecek. Belgeselde ayrıca dünyada Alzheimer Hastalığının Einstein'ı olarak bilinen Prof. Terence Seedsman’ın görüşleri izleyicilerle paylaşılacak. Hayattan demini alan çınarların ömür yolculukları ve uzun yaşamalarının sırlarına yer verilecek. Ayrıca Yüz yaşını aşan çınarlar; ‘’Nasıl bir hayat sürüyorlar? Hayata bakış açıları nasıl? Psikolojilerini sağlam tutmayı nasıl başardılar? İçinde bulundukları yaştan, günümüz dünyasına bakarken nelerin değiştiğini düşünüyorlar?’’ sorularını yanıtlayacaklar.Yüz yaşını deviren insanların hikâyelerinin anlatıldığı, birbirinden etkileyici demini almış hayat öyküleri, ‘Yüz Yaşını Devirenler’ belgeseli ile Ülke TV’de…
‘Yüz Yaşını Devirenler’ Belgeseli Yakında Ülke TV’de…