Dünyanın Tadı - Şanlıurfa 4 ( 04 Mayıs Cumartesi)

11 Mayıs 2019, Cumartesi

ŞEHZADELER ŞEHRİ AMASYA’DAN İFTARLIK LEZZETLER

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. Ramazan sofraları için farklı lezzetlerin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu hafta şehzadeler şehri Amasya’dan izleyici karşısına çıkacak.

Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemekleri ve sofra kültürlerini izleyicilerle buluşturuyor. Dünyanın Tadı bu hafta köklü tarihi, benzersiz yemekleriyle Amasya’da iftar sofrasına oturacak. Yasin Esirgenç ilk olarak özellikle sahurda tüketilen erişte pilavının yapımını öğrendi. Amasya’nın tarihi konaklarından birine misafir olan Dünyanın Tadı ekibi burada patlıcan yatağında lokum yapımına eşlik etti.

Dünyanın Tadı ekibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amasya’da Yeşilırmak üstünde Sümbül Hatun kebabının püf noktalarını öğrendi. Bölge rehberinden Amasya’nın tarihini dinleyen Esirgenç duydukları karşısında çok etkilendi.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla her Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

***

BİR DÜNYA DOLUSU LEZZET DÜNYANIN TADI’NDA

Dünya mutfaklarından farklı lezzetlerin ve yemek kültürlerinin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı, Yasin Esirgenç’in sunumuyla izleyiciyle buluşuyor. İlginç yemek alışkanlıkları, birbirinden farklı lezzetler ve eşi benzeri görülmemiş yiyecekler Dünyanın Tadı’nda ekrana getiriliyor.

Yasin Esirgenç, Dünyanın Tadı programıyla ekrandaki yerini alıyor. Dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemeklerin, sofra adaplarının ve sokak lezzetlerinin tanıtıldığı Dünyanın Tadı eğlenceli görüntülerle evlere konuk oluyor. Yasin Esirgenç, dünyaca ünlü lezzetleri yerlerinde tadarken bu yemeklerin tariflerini ve yapım aşamalarını izleyicileri için öğreniyor. Oğlu Yakupcan’la birlikte güzel tatların izini süren Esirgenç, eğlenceli görüntülere ve eşsiz manzaralara da yer veriyor.

Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…

Dünyanın Tadı programının tüm bölümlerini izle7.com’da izleyebilirsiniz.

VİDEO GALERİ
Dünyanın Tadı - Amasya-2 | 18 Mayıs 2019
Dünya lezzetleri, yöresel ve evrensel yemekler, yemek tarifleri, yörelerin tatlı ve yemekleri ile dolu bir program... Amasya bölümünde hem seyahat etmek hem de yöresel lezzetler tatmak isteyenler Yasin Esirgenç'in sunduğu Dünyanın Tadı tarihi mekanları, gezilecek yerleri ve yöresel yemekleri ekranlarınıza taşıdı.  #DünyanınTadı #Amasya  #SeyahatYasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı farklı kültürler ve lezzetlerle evlere konuk oluyor. Ramazan sofraları için farklı lezzetlerin ekrana taşındığı Dünyanın Tadı bu hafta şehzadeler şehri Amasya’dan izleyici karşısına çıkacak.Yasin Esirgenç’in sunumuyla ekrana gelen Dünyanın Tadı, dünyanın seçkin mutfaklarından farklı yemekleri ve sofra kültürlerini izleyicilerle buluşturuyor. Dünyanın Tadı bu hafta köklü tarihi, benzersiz yemekleriyle Amasya’da iftar sofrasına oturacak. Yasin Esirgenç ilk olarak özellikle sahurda tüketilen erişte pilavının yapımını öğrendi. Amasya’nın tarihi konaklarından birine misafir olan Dünyanın Tadı ekibi burada patlıcan yatağında lokum yapımına eşlik etti.Dünyanın Tadı ekibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Amasya’da Yeşilırmak üstünde Sümbül Hatun kebabının püf noktalarını öğrendi. Bölge rehberinden Amasya’nın tarihini dinleyen Esirgenç duydukları karşısında çok etkilendi.Soslu yemekler, deniz ürünleri, tatlılar, acılar… Dünya ülkelerinden en farklı lezzetler Yasin Esirgenç’in sunumuyla Cumartesi saat 15:15’te ‘’Dünyanın Tadı’’ programı ile Kanal 7’de…
Dünyanın Tadı - Amasya-2 | 18 Mayıs 2019
FOTO GALERİ
YENİ BÖLÜMLER izle7.com